Stand Kurulumu İçin Teknik Koşullar

Başarılı bir fuar geçirebilmemiz amacıyla aşağıda belirtilen kurallara uymanız gerektiğini hatırlatırız.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasası kapsamında fuar alanı ve organizasyonu içinde kalan organizatör, mimari ve tedarikçi firmalara önemli görevler düşmektedir.

Bu kapsamda katılımcı firma, stand kuracak olan mimarlık firmaları veya alt taşeron firmaları yetkilendirilmiş iş sağlığı ve güvenliği uzman personeli bulundurması ve fuar kurulum esnasında çalışacak personelin gerekli sağlık raporu ve isg eğitim sertifikalarının olması zorunludur.( örnek; boya, metal kaynak, yüksekte çalışma vb,)

 • Yanıcı madde, ateş, havai fişek, patlayıcı madde, gaz tankı, kaynak gazı, mutfak ocağı kullanmak,
 • Güvenlik önlemi alınmamış ürün sergisi ve demo yapmak,
 • Sigortasız eleman çalıştırmak,
 • Üçüncül şahıslara gelecek zarar sigortası olmayan araçları kullanmak ( örnek; Forkliftt kamyon, vinç, vb,)
 • Stand kurulunda ve fuar esnasında yapılacak olan tüm işlerde, uygun kıyafet ve ekipman kullanmamak ( örnek; baret, eldiven, toz maskesi, yelek, çelik uçlu ayakkabı, kaynak maskesi, emiş torbalı hızar, koruyucu gözlük vb,)
 • İnsan sağlığına zararlı maddelerin, fuar alanında çalışılması veya kullanılması ( örnek; boya, asbestos, zımpara, mdf & suntalam torbasız hızarlı kesim, metal kaynak ( noktasal birleşim kaynağına izin verilir.)
 • Stand, salon ve fuar alanında çöp veya moloz bırakmak,
 • Yetkisiz ehliyetsiz ve izinsiz; tekniker, işçi, elektrikçi, güvenlik, temizlik, hostes, tercüman, veya personel çalıştırmak,
 • Yangın dolabı, acil çıkış kapıları, koridorları ve havalandırma ile ilgili cezai işlemler uygulanır,
 • Tüm katılımcıların araçlarını alt kat katılımcı otoparkına park ederek ziyaretçi araçlarına yer açmaları gerekmektedir.
 • Otopark kartları, fuar açılış günü dağıtılacak katılımcı çantalarının içerisinde mevcuttur.
 • Fuar ana giriş kapısı önüne park edecek firma logolu araçlar İFM yönetimi tarafından ekstra ücretlendirilecektir.
 • Fuar alanında 70db.lik ses limitinin aşılmaması gerekmektedir.
 • Stand içerisinde bulunacak (elektrik tesisatları ve kablo, sigorta, dağıtım panoları, kaçak akım rolesi gibi) ekipmanlar için özel elektrik teknisyeni bulundurulmalıdır.
 • Organizatör, stand alanını boş ve temiz olarak katılımcı firmaya teslim edecektir.
 • Katılımcı firma ve çözüm ortakları; stand kurulumu esnasında koridorları çalışmaya engel olmayacak şekilde kullanmaya ve temiz tutmaya özen göstermelidir.
 • Demontaj sonrasında stand alanını temizlenmiş olarak teslim edilmesinden sorumludur. Alan temizliği ile ilgili doğabilecek her türlü masraf ve zarar müşteriden nakden tazmin edilir.

 

 • Stand kurulum tarihi: 01 Nisan 2024 Pazar günü saat 15:00’te başlayıp, 03 Nisan 2024 Çarşamba günü saat 20:00’ye kadar devam edecektir.
 • Koridor halılarının serimi ve genel temizlik: 03 Nisan 2024 Çarşamba günü saat 20:00’de başlayıp 06 Nisan 2024 Perşembe günü saat 06:00’ya kadar devam edecektir.
 • Fuar açılış ve ziyaret saati: 04 Nisan 2024 Perşembe günü saat 10:00 itibariyle ziyarete açılacaktır.
 • Stand söküm tarihi:06 Nisan 2024 Cumartesi günü saat 17:00 itibariyle stand söküm işlemi başlayıp, 07 Nisan 2024 Pazar günü saat 12:00’e kadar devam edecektir.

ÖNEMLİ NOT: Fuar alanı Pazar günü 12:00 itibariyle boşaltılıp bir diğer fuar şirketi tarafından stand kurulumuna başlanacaktır. Pazar günleri kargo şirketleri faaliyet göstermediği için tüm mal ve ürünlerinizin sevkiyatı hususunda size en uygun alternatif yollar izlemenizi tavsiye ederiz.

Katılımcıya teslim edilen stant alanının zemininden ve dikey hacimlerinden koridor alanlarına taşma yapılmayacaktır. Stant dışındaki koridor ve kolonlarda herhangi bir unsur sergilenmez. Bina tavan elemanları kullanılarak stant üzerine bez afiş, balon vb. materyal asılamaz. Pano, profil vb. gibi her türlü stant elemanını delmek, kesmek, boyamak, üzerlerine sabit yapıştırıcılar uygulamak, zemini delmek, halı uygulamalarında çift taraflı halı yapıştırıcısı dışında bir yapıştırıcı kullanmak yasaktır.

 • Özel standların fuar yönetimince onaylanmış projeye uygun tesis edilmesi zorunludur. Özel stand projeleri için onaylanacak maksimum stand yüksekliği 4 metredir. 4 metre üzeri standlardan statik kontrol ücreti olarak 3.500 ₺ + KDV tahsil edilmektedir.
 • İki katlı stand projelerinde yetkili imzalı statik proje zorunludur.
 • Fuaye alanında stand yüksekliği 3 metre’dir. Fuaye alanında kaynak, demir kesim, boya, alçıpan, ahşap zemin, parke, ahşap kesim işlemi kesinlikle yasaktır. Standlarda her türlü değişiklik için fuar alanındaki teknik ofise bilgi verilerek onay alınması zorunludur. Özel stand projeleri bu süre içinde teknik ofise bildirilmemiş ise, stand alanında çalışma başlangıcına yetki verilmeyecektir. Bu tür projesiz standlarda izin verilebilecek maksimum stand yüksekliği 2 metre 50 santim’dir. (Teknik ofis onayı ile) 2 metre 50 santim’in üzerinde yükseklik kullanacak katılımcılar, standlarının sırt arka duvarlarını temiz biçimde kapatmak zorundadır. Bu uygulamanın yapılmaması durumunda fuar organizasyonu kendi yapacağı yapım uygulaması bedelini ilgili katılımcıya fatura edecektir.
 • Orta alanda yer alan ada şeklindeki standların her kenarının arkasındaki veya yan taraflarındaki komşu standları kör ve karanlık noktada bırakmayacak şekilde her kenarının %50’si açık olmalıdır.
 • Onaysız projelerin kurulumuna kesinlikle izin verilmeyecektir. Projelerin onaylanması için standın tüm ölçülerinin okunabilir olduğu çizimlerin, elektrik, su ve hava taleplerinin en geç fuardan 20 gün öncesine kadar projedenetim@prizma-hr.com adresine e-mail olarak iletilmesi gerekmektedir.
 • Bu onay yukarıda belirtilen hususlara uyulup uyulmadığının kontrolü içindir. Elektrik, mekanik, mimari, vb. uygulamalar tamamen katılımcının sorumluluğundadır.
 • Stand alanı dışında, koridorlara veya başka stand alanlarına malzeme bırakılmamalıdır. Katılımcılara ait malzemelerin depolama organizasyonu GRUPTRANS firması tarafından yapılmaktadır.
 • Depolama için Gruptrans Lojistik – Murad Bey 0532 354 90 14 murad@gruptrans.com

Fuar alanı içine malzeme getiren nakil araçlarının malzeme indirmeleri Teknik Ofis iznine tabidir. Fuar alanına giriş yapacak tüm katılımcılar öncelikle Teknik Ofis’e başvurarak giriş belgesi almalıdırlar.

Fuar alanı içinde kaynak makineleri, metal, mermer ve alçı pano vb. malzemeler için kesme makineleri türünde aletlerin kullanımına izin verilmemektedir. Bu tür malzemelerin dışarıda hazırlanarak getirilmesi gerekmektedir.

Standlarda yapılacak gösteriler ve müzik yayınları vb. organizasyon için izin verilecek maksimum ses seviyesi max 70 db. dir. Özel durumlar için katılımcıların fuar yönetiminden önceden yazılı onay almaları zorunlu olup, ses limitlerine uyulmaması durumunda fuar yönetiminin teknik alt yapıya ve yayına müdahale etme hakkı bulunmaktadır.

 • Fuar alanında ziyaretçileriniz için standınızda sunacağınız küçük ikramlıklar ve alkolsüz içecekler serbesttir; ancak İFM kararı ile katılımcı personel ve stand görevlileriniz için dışarıdan yemek siparişi verilememektedir. Fuaye alanı içerisinde yer alan catering firmasından hizmet alınmaktadır.
 • Catering firması, stand kurulum ve fuar süresince tüm sıcak yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayarak, standınıza hızlı ve rahat bir biçimde yiyecek içecek servisi sağlayacaktır.
 • Kokteyl ve ikram menüleri hakkında bilgi için:
  CEMİLE SULTAN RESTAURANT
  İletişim bilgileri:
  Selin Zeytinoğlu
  +90 539 662 03 85
  cigdem.yalcin@cemilesultan.com.tr
  Çiğdem Yalçın
  +90 533 140 1386
  selin.zeytinoglu@cemilesultan.com.tr
 • GRUPTRANS lojistik firması fuar alanı ve salon içlerinde yapılacak olan vinç, forklift, elleçleme ve depolama ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet vermektedir. Forklift vb. ihtiyaçlarınız için önce den aşağıda belirtilen yetkililere bilgi vermeniz yararınıza olacaktır.
 • İLETİŞİM BİLGİLERİ:
  Murad Bey: 0532 354 90 14 murad@gruptrans.com
  Onur Bey: 0530 944 87 78
  Hüseyin Bey: 0533 739 27 25
 • Katılımcı firmalar tanıtımlarını kendi stand alanı içinde yapmak durumundadır. Stand alanı dışında yapılacak her türlü tanıtım (ayak izi, roll up, maskot, broşürlük, bayrak vb.) materyalleri ücrete tabidir. Konu ile alakalı organizasyondan bilgi alınız.

Fuar koridorları ve özel stant dışındaki tüm zeminlerin temizliği fuar organizasyonu tarafından sağlanır. Zeminler haricinde stant iç temizlik işleri katılımcı firmaya aittir. Katılımcılar, ücretli ekstra iç temizlik hizmetleri için Teknik Ofis’e danışabilirler. Özel stant temizliği için dışarıdan gelecek personellerin isim listesi T.C. numarası ve çalıştıkları firmanın vergi levhası güvenlik otomasyon odasına teslim edilmelidir.

Katılımcı standlarının hazırlık, sergi saatleri içi ve fuar sonra toplanma dönemlerinde ki stand güvenliğinden fuar organizasyonu sorumlu değildir. Katılımcıların bu süre içerisinde güvenlik önlemi almaları ve sigorta yaptırmaları tavsiye edilir. Fuarın açık olduğu günler içindeki sergi dışı saatlerde genel güvenlik fuar yönetimince sağlanmaktadır. Her katılımcı firma kendi işçi ve elemanlarının iş güvenliğinden sorumludur.

Fuar süresince fuar alanında ambulans aracı ve ilkyardım birimi bulunacaktır.

Fuar süresince tüm teknik hizmetler fuaye alanında bulunan Teknik Ofis’den koordine edilmektedir. Katılımcılar; elektrik/tesisat, konstrüksiyon genel temizlik ve kapanış sonrası çalışmalar ile ilgili sorun/talepleri için Teknik Ofis’e başvurmalıdırlar. Fuar açıldıktan sonra standlarda yapılacak ekstra çalışmalar için izinler kapanış saatinden sonra verilmektedir. Fuar kapanışından sonra çalışma yapacak personellerin isim listesi Teknik Ofis’e teslim edilmesi gerekmektedir.

Katılımcılar ve mimarlık firmaları stand alanını söküm sonrasında kendilerine ilk teslim edildiği gibi boş ve temiz olarak teslim etmek zorundadır. İnşaat sonrası ortaya çıkacak moloz ve yıkıntıların alandan temizlenip atılması ve alanın temiz olarak teslim edilmesi katılımcıların ve yetkilendirdikleri taşeron firmaların sorumluluğundadır.

Moloz ve yıkıntıların alandan alınmaması durumunda organizatör alanda bırakılanların fotoğrafını çeker ve kendi taşeronu ile yapılan işi katılımcı firmaya fatura eder.

×